Rozšíření RFA do Ostravy či spolupráce s Manchesterem United a belgickým svazem. Oddělení rozvoje fotbalu představilo novinky

min

Zástupci Oddělení rozvoje fotbalu Fotbalové asociace České republiky v čele s jeho ředitelem Jiřím Kotrbou a členy Úseku akademií Karlem Poborským a Petrem Koubou se ve čtvrtek sešli s novináři, aby jim představili novinky v práci s talentovanou mládeží.

Tou hlavní je rozšíření Regionální fotbalové akademie Moravskoslezského kraje o detašované pracoviště v Ostravě. Město Ostrava a Moravskoslezský kraj totiž investovaly do infrastruktury na Bazalech, které tak budou sloužit pro účely mládežnických týmů.

„Na severu Moravy je na malém prostoru nakumulováno hodně profesionálních celků. Proto jsme přistoupili k tomu, že jsme se v rámci jedné Regionální fotbalové akademie dohodli na tom, že bude mít dvě odnože, ale dál bude působit jako jedna RFA,“vysvětlil ředitel Oddělení rozvoje fotbalu Jiří Kotrba.

Vizí FAČR do budoucna je pokrytí celé České republiky akademiemi tak, aby v každém kraji byla jedna Klubová akademie s návazností na Regionální fotbalovou akademii (RFA jsou určeny pro hráče ve věku 13 až 15 let, KA pro hráče ve věku 6 až 19 let). V současné době chybí ve Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském a Libereckém kraji.

Spolupráce s United

Právě změny v Regionální fotbalové akademii Moravskoslezského kraje ovlivní i příští ročník Akademie Cupu o pohár Karla Poborského. Do něj se dosud zapojovalo všech osm RFA a pozvánku dostávali i tři čeští a jeden zahraniční host (letos 1. FC Slovácko, AC Sparta Praha, SK Slavia Praha a Glasgow Rangers).

„Herní systém bude potřeba pozměnit nejen vzhledem k ostravské RFA, ale i k počasí, protože hrát v červnu dvě utkání po sobě v 30 až 35 stupních Celsia už bylo na hraně. Počet účastníků by mohl rozšířit Manchester United, který má o mládežnické turnaje enormní zájem. S nimi už máme předjednáno, že přijedou,“ prozradil vedoucí Úseku akademií a bývalý hráč „Rudých ďáblů“ Karel Poborský.

Mládežnické týmy United řídí jeho bývalý spoluhráč ze zálohy Nicky Butt a s klubem z Old Trafford se tak nabízejí i další formy spolupráce. Do Manchesteru v prosinci odcestují vítězové olympiády v angličtině z řad Regionálních fotbalových akademií, aby si prošli zázemí klubu včetně muzea a viděli domácí utkání „Red Devils“ proti Tottenhamu. V minulých dvou letech cestovali nejpilnější žáci za Pavlem Nedvědem do Turína na duel Juventusu.

Existuje i možnost zahraničních stáží nejen pro realizační týmy Regionálních fotbalových akademií, ale také pro trenéry mládežnických reprezentací. V minulém roce byla díky současnému kouči výběru do 17 let Radku Bejblovi uskutečněna stáž v Atlétiku Madrid, nyní se kromě United jedná třeba i o Seville přes gólmana Tomáše Vaclíka.

Vzorem je Belgie

Největší inspirací pro Oddělení rozvoje fotbalu je ale Belgie, země svou rozlohou a počtem obyvatel srovnatelná s Českou republikou, která v současnosti vévodí žebříčku FIFA.

FAČR s belgickým svazem spolupracuje v rámci future reprezentací, jeho zástupce nedávno přednášel v České republice a naopak zástupci FAČR jsou pozváni do Belgie, kde jim bude představen systém výchovy talentovaných hráčů.